OHýBAčKY TRUBEK
Stroje pro ohýbání trubek a profilů tvářením za studena. Všechny stroje jsou určené pro profesionální použití v zakázkové i seriové výrobě. Ohýbačka trubek je NC nebo CNC ovládaná a umí pracovat s jedním i více nástroji najednou.
Rádi vám poradíme s výběrem, upřesníme infomace nebo pro vás zařídíme prohlídku stroje.
Jak vybrat ohýbačku?
Jaký profil budete ohýbat?
Ohýbačky trubek umí ohýbat trubky, hranaté profily, kulatinu, hranol, běžné jsou i ovály, otevřené profily a různé uzavřené profily. Na speciální profil je potřeba speciální nářadí. Takový ohyb s sebou často nese i složitější odladění.
Jaký tvar chcete vyrábět?
Pokud vyrábíte kolínko z trubky, kde je na každém díle pouze jeden ohyb, bude se jednat o jednodušší ohýbačku trubek. Pokud chcete ohýbat mnoho ohybů na jedné trubce na jasně definovaném místě, bude stroj složitější. Více ohybům na jednom dílu říkáme 2D nebo 3D ohyb (prostorový). Používáme tedy osy stroje až ve 3 rovinách X,Y,Z.
Jakou kvalitu ohybu očekáváte?
Chcete vyrábět například nerezové zábradlí, které má mimo bezpečnostní vlastnosti především pohledový charakter? Pak zábradlí nesmí mít otlaky po uchopení nástroji. Na první pohled musí být ohyb plynulý, bez vrásek a vlnek. Tomuto říkáme pohledový ohyb. Pokud, ale chcete vyrábět potrubí k tlakové nádobě, potřebujete mimo estetické požadavky také splnit normy jako je požadovaná ovalita, minimální ztenčení stěny trubky v ohybu a další.
Kolik dílů potřebujete vyrobit?
Množství ohybů za určitý čas je klíčové pro výběr správného stroje. Při malém množství více vyhovuje jednodušší stroj, často NC řízený. Naopak u velkého množství je vhodnější investovat do výkonného CNC stroje. Například s automatickým nakládáním a vykládáním trubek nebo profilů.
Zkušená obsluha nebo CNC řízení?
Máte zkušenou obsluhu a budete věřit jejím schopnostem ovládat stroj více manuálně nebo máte pouze operátory pro manipulaci s materiálem? Zde je dobré se zamyslet a zvážit i budoucnost. Kdo bude se strojem pracovat a jaké zakázky bude vyrábět?
Ohýbání versus zakružování
Ohýbání trubek nebo jiných profilů je prováděno pomocí matrice určující rádius a dalších nástrojů. Rádius ohybu nelze měnit jinak, než výměnou nástrojů. Zakružování trubek je prováděno pomocí více rolen a jejich přesného nastavení. Zakružováním mohu dosáhnout různého rádiusu se stejným nástrojem. Obě tyto možnosti mají své výhody i nevýhody, které vám rádi vysvětlíme na vašem konkrétním případě.
Někdy je vhodné mít 2 stroje – ohýbačku trubek i zakružovačku profilů a trubek. Jindy je lepší využít ohýbačku trubek s nástroji pro zakružování, která do jisté míry spojuje oba přístupy.
Co je minimální rádius?
Minimální rádius je limit, do kterého ještě dokážu ohnout trubku, aniž by se poškodila. Ohýbačky trubek obecně umějí ohýbat rádius od 1 x OD (vnější průměr trubky).
Pro představu: Mám trubku o průměru 30 mm x 3 mm. Se správným vybavením ji lze ohnout na R min = 30 mm. Velmi obvyklé je však ohýbat trubku na rádius 1,5 x OD a větší. Čím těsnější (menší) R, tím náročnější je ohyb.
Další důležité body
- Výběr vhodného materiálu
- Problematika zařezávání rovných konců
- Povrch trubky
- Kombinace ohýbání a kroužení
- Normy a pravidla daného průmyslu
- Zavedení výrobního programu
- Softwarové možnosti stroje
- Prověření vyrobitelnosti
- Výroba a vývoj nástrojů
- Více rádiusů na jednom dílu
- Výrobní tolerance
- Měření výrobku a korekce
- a další…
S čím umí pomoci Maqfort?
Tyto okruhy a mnoho dalšího s vámi můžeme probrat na odborné úrovni v Mníšku pod Brdy. Pokud máte dotazy nebo nevíte jaký stroj vybrat, rádi vám pomůžeme:
- Vytipovat a dodat technologii
- Otestovat proveditelnost
- Odladit výrobu
- Školit a servisovat naše stroje
Pokud se vám nevyplatí vlastnit stroj, umíme nabídnout také zakázkovou výrobu.